Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Centruroides margaritatus


Centruroides margaritatus
Gervais, 1841

Čeleď: Buthidae
Velikost: : 70-110 mm.
Rozšíření: severní část Jižní Ameriky,
                 Střední Amerika, Antily.
Terárium: typu A

    Velmi podobný druhu C. gracilis. Některé populace jsou více barevné, kdy zadní část zadečku a nohy jsou žluté až červenohnědé.

    Také byl zavlečen, stejně jako C. gracilis, do Afriky, pro změnu do republiky Sierra Leoně, kde vytvořil rozmnožující se populaci. Expanzi druhu na nová místa pomáhá částečně synantropní způsob života a značná přizpůsobivost. K úmrtí mláďat dochází spíše vzácně, jelikož jsou schopna snadno se adaptovat v nových podmínkách. Proto nesmí v žádném případě dojít k jejich útěku z terária.

    Na rozdíl od C. gracilis má prsty klepet světlejší barvy než základní část klepet. U C. gracilis je tomu opačně. Prsty klepet jsou tmavé a základní část klepet světlejší. Tyto dva druhy byly v laboratorním chovu zkříženy (viz kapitola parthenogenese a mezidruhové křížení).

    V teráriu se chová stejně jako předešlý druh. Rodí okolo 40 larev. První svlékání na trupu matky absolvují po 12 dnech. Druhé 46 až 60 dnů po narození. Třetí 92 až 135 dnů, čtvrté 176 až 252, páté 196 až 400 a šesté 550 dní po narození. Část samců v chovu dospěla po pátém a část po šestém svlékání. Při druhém odchovu jsem štíry držel při teplotě nad 30°C. Terárium jsem vyhříval žárovkou, štíři přijímali více potravy, rychleji rostli a samice absolvovaly šesté svlékání necelý rok po narození. Publikované výsledky z laboratorních odchovů v Paříži udávají dobu vývoje ještě kratší.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius