Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Největší a nejmenší

    Kdykoli se někde začne hovořit o štírech, slyším stále stejné otázky, který je nejjedovatější a který je největší? Obrovský údiv a nedůvěru vyvolává různá odpověď, z níž vyplyne, že ten největší není tím nejjedovatějším. Tuto skutečnost jsem již vysvětlil v kapitole o jedovatosti, a tak zbývá říci, který štír je největší.
    Mezi největší druhy se řadí Heterometrus swammerdami z Indie a Srí Lanky. Patří do příznačného podrodu Gigantometrus a na Srí Lance žije navíc poddruh s názvem titanicus. Podobných rozměrů dorůstají také tří největší druhy afrického rodu Pandinus, který stejně jako Heterometrus patří do čeledi Scorpionidae. Dva z těchto štírů mají příznačná jména Pandinus imperator a dictator, třetím je P. gambiensis. Všechny dorůstají okolo dvaceti centimetrů, i když v chovu obvykle tolik nevyrostou a běžněji mají okolo 13 až 16 cm. Úplně největší exemplář, který byl změřen, patří k druhu Pandinus imperator a od klepítek po konec zadečku měřil 23 cm. To je vzdálenost, která je u štírů považována za délku, i když příznivci velkých rozměrů by rádi přičetli mohutná klepeta, která představují dalších 5 cm na délku a téměř stejně na šířku, a velikost štíra ještě umocňují.
    Naopak nejmenší druhy patři k rodu Charmus (Buthidae), který žije také na Sri Lance, a především k rodu Microtityus (Buthidae) z Antilských ostrovů a Venezuely. Za nejmenší se dá považovat druh Microtityus joseantonioi, kterého popsal González-Sponga až v roce 1981, a jehož samci dorůstají 11 mm a samice 16,3 mm. Všechny druhy rodu Microtityus byly vlastně popsány poměrně nedávno. První z nich, spolu se samotným rodem, v roce 1966. Není divu. V pralesích obývají střed- ní a vyšší rostlinné patro, kde je jejich velikost a zbarvení činí téměř neviditelnými před pohledem sběratele, který, pokud si jich všimne, považuje je za mláďata a ne- sbírá je. Jediný, kterého jsem měl možnost chovat, byl Microtityus trinitensis, který se dostal do Prahy omylem. Sběrateli broméIií vylezl po návratu z Kuby až doma zjedné z rostlin.


   
 


Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius