Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Štíři v chovu

    Štíři nepatři mezi tak náročné chovance jako například plazi. V předešlých kapitolách jsme si řekli, že dokáží úspěšně přežívat ve značně extrémních podmínkách, což ovšem neznamená, že bychom se o ně neměli starat vůbec, a tim jim zajišťovat to nejextrémnější prostředí vůbec. Na rozdíl od jiných živočichů na chovaných štírech nepoznáme na první pohled, že v našem chovu strádají. Štír, díky svým fyziologickým uzpůsobením ve špatných podmínkách, neuhyne rychle, ale mnohdy dokáže strádat i mnoho měsíců. Po takovém strádání již nemá většinou cenu snažit se štíra zachránit a většinou není vhodný ani jako sbírkový exemplář. Strádající štír přijímá v omezeném množství i potravu, ale nesvléká se a rozhodně se ani nerozmnožuje. Postupně mu, díky různým plísním (hlavně pouštním druhům), černají konce končetin a odpadávají. Tím se snižují jeho smyslové vjemy, závislé mimo jiné na chlupech na koncích končetin.
    Abychom se této eventuality vyvarovali, doporučuji seznámit se s podmínkami, které konkrétní druhy potřebují. Pokud jim je zajistíme, stávají se rázem nenáročnými chovanci, na něž je možné dohlížet skutečně jen občas a velmi zběžně.
    Některé druhy štírů, jak již bylo řečeno, žijí v oblastech, kde dochází ke značnému ročnímu kolísání teploty a jsou tak zvyklí zimovat v norách nebo pod kameny. Týká se to všech druhů rodu Euscorpius (Chactidae). ale i dalších štírů, především z Asie, například Mesobuthus (Buthidae) nebo I Scorpiops (Scorpiopsiidae). Těmto štírům, ' pokud bychom je chtěli rozmnožovat. je vhodné umožnit také zimování. ale není to nezbytné.
    Následující kapitoly (vybavení terária, krmení a způsob získání štírů do chovu) ve spojení s přehledem některých rodů a druhů by vám měly při chovu a výběru štírů pomoci.
   
 


Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius