Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Lychas mucronatus


Lychas mucronatus
(Fabricius, 1798)

Čeleď: Buthidae
Velikost: 40-55 mm.
Rozšíření: Čína, Filipíny, Indie,
                 Indonésie, Kambodža, Laos,
                 Malajsie, Myanmar, Thajsko,
                 Vietnam.
Terárium: typu A.

    Rod Lychas zahrnuje 36 druhů, které obývají jižní, střední a východní Afriku (L. asper, burdoi, obsti) a rozsáhlou oblast od Indie (L. tricarinatus, shoplandi) až po Austrálii. V Austrálii žijí L. marmoreus a variatus. Odtud jsem v roce 1997 popsal další druh štíra, kterého jsem u příležitosti šedesátých narozenin známého českého arachnologa pojmenoval L. buchari.

    Štíři mají tendenci šplhat. V přírodě pobíhají po stromech a ukrývají se v různých záhybech a trsech bromélií. Nacházejí se také při zemi nebo pod kůrou stromů. Díky plavbě na kusech stromů zřejmě osídlili většinu i těch nejmenších ostrůvků v areálu svého rozšíření. Jsou také zastoupeni jediným druhem štíra, který obývá ostrůvek Round v souostroví Maskarény (L. serratus). V teráriu se vyšplhají po stoncích rostlin a s oblibou pak sedí na spodních stranách listů. Terárium musí být velice dobře utěsněno.

    Jedná se o společenské štíry. Samice rodí 28 až 36 mláďat, která se poprvé svlékají již po čtyřech dnech. Druhé svlékání následuje ve věku 35 až 60 dnů, třetí 58 až 94 (nejvíce exemplářů 60 až 70), čtvrté 84 až 127 (nejvíce exemplářů 95 až 101) a páté 113 až 168 dnů (nejvíce exemplářů 117 až 128). Po pátém svlékání jsou štíři pohlavně dospělí a je také již jasný pohlavní dimorfismus, který je u tohoto druhu v pokřivení prstů klepet u samců. Přesně řečeno, pokud dá oba prsty klepet k sobě, stejně je u jejich kořene mezi nimi velký otvor. U některých jiných druhů rodu Lychas je pohlavní dimorfismus v délce zadní části zadečku (L. scutilus, L. shelfordi) nebo kombinaci obou charakterů (L. asper, L. nigristernis, L. obsti}, ale u druhů L. burdoi a L. perfidus není pohlavní dimorfismus patrný vůbec. Samice L. mucronatus může ve společném chovu porodit mláďata již 203 až 400 dnů po svém vlastním narození. Po prvním svlékání měří 14 mm, po druhém 20 mm, po třetím 28 mm, po čtvrtém 30 až 37 mm a po pátém v chovu 40 až 45 mm. V přírodě dosahují ještě většího vzrůstu.

    Jedovatost není příliš vysoká. Bodnutí je však velmi bolestivé, o čemž měl možnost přesvědčit se jeden český entomolog, když při lovu brouků sáhl v Thajsku pod trs bromélií.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius