Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Mesobuthus eupeus


Mesobuthus eupeus
(C.L.Koch, 1839)

Čeleď: Buthidae
Velikost: 45-60 mm.
Rozšíření: od Sýrie po Mongolsko.
Terárium: typu B.Jako podklad je
                 vhodnější zemina bez
                 příměsi písku.

    Pět druhů rodu Mesobuthus je hojně rozšířeno v Asii.

    M. eupeus k nám byl velice často přivážen z Kavkazu, kde se vyskytuje typový poddruh M. e. eupeus, a z Turkménie a Uzbekistánu, kde žije o něco větší, ale méně barevný M. e. thersites.

    Samice může porodit 12 až 50 larev. Poprvé se svlékají po 6 dnech. Po dalších deseti dnech opouštějí navždy trup matky a začínají přijímat potravu. V té době jsou již vůči sobě velmi agresivní a navzájem se požírají. Proto se musí chovat odděleně. Druhé svlékání prodělávají 59. den života a třetí 100 až 120 dnů po narození.

    Dospělé samice žijí déle než u pralesních druhů, ale zase ne tak dlouho jako např. druhy rodu Androctonus. V mém chovu žila dospělá samice z odchytu ještě 854 dní, aniž bych ji dával zimovat. U štírů rodu Mesobuthus je nutné si uvědomit, že v přírodě jsou mnohdy nuceni zimovat v norách či pod kameny, pod vrstvou sněhu při nízkých teplotách. Pokud je chceme rozmnožovat, musíme je zimovat alespoň na dva měsíce v roce.

    Na dospělé laboratorní myši jsem zkoušel účinnost jedu tohoto druhu. Myš byla bodnuta celkem čtyřikrát. Při bodnutí pištěla, po 22 minutách se jevila mírně neklidná. Po 40 minutách normálně přijímala potravu a po dvou hodinách od uštknutí byla normálně čilá. Bodnutí tedy přežila bez následků.

    Podobný areál jako M. eupeus obývá také M. caucasicus, jehož chov je obdobný. M. caucasicus však dosahuje většího vzrůstu, stejně jako následně uvedený M. gibbosus.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius