Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Scorpiops farkaci


Scorpiops farkaci
Kovařík, 1993

Čeleď: Scorpiopsiidae
Velikost: 25-37 mm.
Rozšíření: Thajsko.
Terárium: typu A (bez kůry na
                stěně terária) nebo C.

    Čeleď Scorpiopsidae zahrnuje 25 druhů štírů s areálem rozšíření od Afghánistánu po Thajsko a Vietnam. Jednotlivé druhy měří od 25 do 70 mm a jsou většinou uniformně hnědočerně zbarveny. Samotný rod Scorpiops byl v roce 1998 rozdělen na rody (dříve podrody) Alloscorpiops, Euscorpiops, Neoscorpiops a Scorpiops.

    Štíři těchto rodů osídlili především vyšší polohy, kde bývá také chladněji. Jedná se totiž o vysloveně horské štíry, které je možné nalézat v neuvěřitelných nadmořských výškách. Druh Scorpiops rohtangensis popsal Máni v roce 1959, když typové exempláře nalezl v nadmořské výšce 4300 metrů pod balvanem pokrytým sněhem. V Himálaji se vyskytují S. hardwickei, rohtangensis, petersii, crassimanus a montanus, v Tibetu 5. tibetanus. Z čínského pohoří v oblasti Yunnan jsem popsal poddruh S. hardwickeijendeki. Z Nepálu jsem popsal druh 5. irenae a na indickém pohoří Děkan žijí Neoscorpiops sataren-sis, tenuicauda a deccanensis. V Afghánistánu se vyskytuje Euscorpiops lindbegi, kterého popsal Max Vachon v roce 1980 z TangSadanu, z "pouhých" 1800 metrů nadmořské výšky. Protilehlou hranicí areálu tvoří Vietnam, odkud jsem popsal z horského pralesa v Cuc Phuong E. kaftani. Typové exempláře Scorpiops farkaci byly nalezeny pro změnu v pohoří Tenasserim.

    Pohlavní dimorfismus je u některých druhů (např. S. hardwickei) téměř nepatrný (je omezen na takový detail, jakým je poměr Šířky a délky jednotlivých zoubků v hřebínku), ale právě u S. farkaci je velký rozdíl ve tvaru a velikosti klepet, kdy samci mají užší klepeta a celkově delší makadla.

    Štírům vyhovuje teplota okolo 25°C s vysokou vzdušnou vlhkostí, a je dobré je nechat alespoň jeden měsíc v roce zimovat při teplotách 5 až 10°C.

    Toxicky jsou zcela bezvýznamní.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius