Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Tityus cambridgei


Tityus cambridgei
Pocock, 1897

Čeleď: Buthidae
Velikost: 65-90 mm.
Rozšíření: Brazílie, Guyana, Francouzská
                 Guyana a Surinam.
Terárium: typu A.

    Druhově nejbohatší rod Tityus zahrnuje 126 druhů, obývajících především Jižní Ameriku (T. acutidens, T. bahiensis, T. filodendron). Některé druhy se vyskytují ve Střední Americe (T. championi, T. ocelote) a na antilských ostrovech (T. atriventer, T. insignis).

    Chov T. cambridgei není problémový, je stejný jako u rodu Lychas. Štíři jsou společenští a dají se chovat ve větších skupinách. Vyhovuje jim vyšší teplota (až 30°C) a větší vlhkost. Samice rodí 16 až 40 larev, které se poprvé svlékají pátý den života. Druhé svlékání následuje 26 až 38 dní, třetí 49 až 80, čtvrté 79 až 115 a páté 127 až 180 dní po narození. Po pátém svlékání jsou všechny exempláře pohlavně dospělé a již se nesvlékají.

    Mláďata jsou oproti černým dospělcům pestře skvrnitá. To bylo zřejmě příčinou, proč nedospělá mláďata byla omylem řazena jako samostatný druh Tityus punctatus. Stejnou změnu barvy prodělávají další druhy, například blízce příbuzný T. asthenes.

    Systematicky se jedná o velmi náročný rod štírů. Mláďata lze snadno zaměnit s mnohými druhy, které jsou menší a pestře zbarvené i v dospělosti (např. T. lancinii nebo columbianus).

    U tohoto druhu jsem pozoroval způsob ochrany charakteristický pro rod Tityus, kdy se štír staví mrtvým. Po odkrytí v úkrytu štír stáhne nohy pod tělo, zkroutí metasomu do neobvyklé polohy a bez hnutí leží např. na zádech. Pokud se štíra dotknete pinzetou, reaguje okamžitým uvolněním a nečekaně rychlým úprkem do jiného úkrytu.

    Mezi pralesními štíry rodu Tityus bylo zjištěno několik druhů, jejichž bodnutí může být především pro malé děti velice nebezpečné. Při bodnutí brazilskými druhy T. bahiensis a T. serrulatus nevzniká prakticky žádná reakce v místě vpichu, i když bodnutí je někdy smrtelné. Každopádně vás mohu uklidnit, že T cambridgei, který díky častým importům a snadnému odchovu u nás začíná být chován, výrazně jedovatý není. Byl jsem seznámen s několika případy uštknutí tímto druhem, a vždy se to obešlo bez výraznější reakce organismu.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius