Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Euscorpius italicus


Další foto

italicus-female eusc.italicus-male eusc.italicus-male


Euscorpius italicus
Linné, 1767

Čeleď: Chactidae
Velikost: : 30-45 mm.
Rozšíření: okolí Střeďozemního moře
                 (v širším smyslu).
Terárium: typu C

    Druh, který nemohu vynechat. Je to jediný štír, vyskytující se na našem území (viz samostatná kapitola). Obývá celou jižní Evropu od Španělska až po Řecko, dále pak Turecko. Nejdále na severovýchodě se vyskytuje poddruh E. c. tauricus, který žije pouze na Krymu (Ukrajina). V Tunisu a na Maltě se vyskytuje poddruh E. c. sicanus.

    Rod Euscorpius zahrnuje pouze pět druhů - E. carpathicus, E. germanus, E. flavicuudis, E. italicus a E. mingrelicus. Všechny osídlily území okolo Středozemního moře až po Turecko a Kavkaz.

    Štíři roduEuscorpius jsou v místech svého výskytu většinou velmi hojní. Obývají okraje lesů, ale nejčastěji se nacházejí poblíž lidských stavení i přímo ve sklepích, kam se stahují za vlhkem a potravou. Velké kolonie vytvářejí na různých kamenných zídkách, umístěných ve stínu. Marně jsem po nich pátral na suchých kopcích v okolí Sozopolu (Bulharsko). Taktiku lovu jsem změnil až když jsem našel první exemplář na stěně pokoje, kde jsme byli ubytováni.

    U druhů rodu Euscorpius spočívá pohlavní dimorfismus ve velikosti telsonu a klepet. Samci mají telson několikanásobně větší než samice. Klepeta mají více hranatá a širší. Je to dobře patrné na fotografii samce a samice E. carpathicus.

    Terárium musí být vlhké, ale je dobré štírům umožnit i pobyt na suchém kousku. Proto je optimální vrstva kůry a suchých listů, kde si štír sám to vhodné místečko zvolí. Dospělé exempláře je možné chovat pohromadě, mláďata se občas mezi sebou požírají.

    Rodí menší počet mláďat, nejčastěji 8 až 30. Poprvé se svlékají po 9 dnech, druhé svlékání následuje 59 dnů po narození, třetí 90 až 130, čtvrté 165 a páté 205 dní po narození. Mnou chované exempláře byly po pěti svlékáních dospělé. V přírodě se někdy svlékají šestkrát.

    Zmíněné údaje jsou přírodním podmínkám vzdáleny, jelikož jsem štíry odchová-val při stálé teplotě okolo 26°C. Musíme uvážit, že v přírodě jsou nuceni zimovat. V místech výskytu klesají v zimě teploty až k 20°C.

    Všechny druhy rodu Euscorpius jsou z toxického hlediska neškodné.

    Zřejmě pro evropský výskyt jsou štíři rodu Euscorpius často uváděni pod českými jmény. Ta však bohužel nebyla sjednocena a tak je E. carpathicus označován jako štír kýlnatý, ale někdy také jako štír karpatský. E. italicus je ve starších knihách nazýván štír jižní a v novějších štír italský. Pro ostatní druhy je naštěstí používán vždy jen jeden název - štír žlutoocasý (E. flavicaudis), štír německý (E. germanus) a štír kavkazský (E. mingrelicus}.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius