Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Bothriurus bonariensis


Bothriurus bonariensis
(C. L. Koch, 1842)

Čeleď: Bothriuridae
Velikost: 45-56 mm.
Rozšíření: Argentina, Bolivie, Brazilie,
                  Paraguay, Peru a Uruguay.
Terárium: typu C
    Čeled Bothriuridae je tvořena 92 známými druhy štírů, rozdělenými do tří podčeledi a dvanácti rodů. Centrem jejich rozděleni je střední a jižní část Jižní Ameriky. Pouze rod Cercophonius žije v AustraIii, na Nové Guinei a v HimáIaji, a rod Lisposoma s dvěma druhy žije v Namibii. Rod Lisposoma tvoří samostatnou podčeled´.

    Rod Bothriurus se svými dvěmi podrody a 34 druhy je rozšířen v Argentině, Bolívii, Brazílii, Chile, Paraguayi, Peru a Uruguayi. Jedna se o menší štíry, z nichž B. bonariensis patří mezi největší.

    Při chovu v teráriu vetšinou pohrdnou nabízeným úkrytem a vytvoří si vlastní obydlí tak, že nejprve přemístí veškerý podkladový substrát a nakonec sice často zůstanou pod kouskem kůry či kamenem, ale předtím kamen podhrabou a zahrabou tak hluboko,jak jen to terárium umožňuje. Jejich chov není problematický, je však nutné dbát ve vetší míře na odstraňování nečistot z terária, minimáIně dvakrát ročně vyčistit celé terárium a vyměnit substrát. Tito štíři jsou velmi choulostiví na onemocnění různými plísněmi.

    V teráriu se štíři rodu Bothriurus často nechovají, zřejmě pledevším pro jejich nedostupnost a problémy s odchovem. Mlád´ata jsou velmi drobná a často světloplachá. Mají snahu zahrabávat se do substrátu. Z hlediska jedovatosti nejsou nebezpeční.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius