Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Rhopalurus junceus


Rhopalurus junceus
(Herbst, 1800)

Čeleď: Buthidae
Velikost: 70-110 mm.
Rozšíření: Hispaniola a Kuba.
Terárium: typu A.

    Rod zahrnuje 13 druhů ze severní a severovýchodní části Jižní Ameriky a Antil, na nichž je zastoupen především druhy R. junceus a R. princeps.

    R. junceus byl spolu s C. gracilis často přivážen z Kuby, kde je poměrně hojný. Je to velice pěkný, červeně zbarvený štír.

    Ve vlhkém teráriu lze exempláře chovat pohromadě. Kanibalismus jsem nepozoroval. Samice rodí 18 až 40 larev, které se po dvanácti dnech na jejím trupu poprvé svlékají. Druhé svlékání následuje 20. až 30. den po narození, třetí 36. až 75. den. Mezi druhým a třetím svlékáním štíři sežrali průměrně jen deset menších cvrčků. Čtvrté svlékání absolvují 75. až 131. den po narození, páté 109. až 200., šesté 220. až 271. den a sedmé v jediném případě po 483 dnech. Po pátém i šestém svlékání se štíři rozmnožují. Pozoroval jsem, jak samice "potratila" ještě nevyvinutá vajíčka. Ihned je sežrala a ještě ten den se znovu pářila.

    V zajetí, kde mají štíři přebytek potravy, se dožívají 2,5 roku po posledním svlékání.

    Tento štír dokáže při vyrušení vyluzovat pomocí stridulačních orgánů na klepítkách a kyčlích šustivé zastrašovací zvuky, což je vcelku běžné u velkých druhů rodů Heterometrus nebo Pandinus. U štírů čeledi Buthidae je to však výjimkou.

    R. junceus není významně jedovatý, jak jsem se mohl osobně přesvědčit . Účinnost jedu jsem zkoušel i pokusným trojnásobným bodnutím laboratorní myši dospělým samcem. U myši došlo k chvilkové poruše dechu a křečím. Dvě hodiny po bodnutí se však již zdála klidná a po další hodině začala přijímat potravu.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius